mickjagger
2014 Cloverbelt All-Conference Team:

First Team Offense

Quarterback: Kyler Hagen, sr., Osseo-Fairchild.
Running backs: Connor Olson, sr., Altoona; Mitchell Susa, sr., Spencer/Columbus; Ronny Ponick, sr., Stanley-Boyd.
Wide receivers: Cody Carlstrom, sr., Osseo-Fairchild; Zachary Meyer, sr., Colby.
Offensive linemen: Nolan Kern, sr., Eau Claire Regis; Eric Jorgenson, jr., Colby; Austin Burzynski, sr., Stanley-Boyd; Josh Metzenbauer, sr., Stanley-Boyd; Matt Mercier, sr., Altoona; Travis Stelson, sr., Spencer/Columbus.
Specialist: Tanner Gaetz, sr. Colby.

First Team Defense

Defensive linemen: Adrian Lynn, sr., Colby; Adam Behling, sr., Eau Claire Regis; Zach Schneider, sr., Spencer/Columbus.
Linebackers: Zach Turner, jr., Stanley-Boyd; Hunter Hildebrandt, jr., Spencer/Columbus; McCoy Soppa, sr., Colby; Austin Schoen, sr., Fall Creek; Gunnar Kern, sr., Eau Claire Regis.
Defensive backs: Clint Warminski, sr., Stanley-Boyd; Noah Zastrow, so., Spencer/Columbus; Jaxon Brown, sr., Eau Claire Regis.

Second Team Offense

Quarterback: Calvin Lenz, jr., Spencer/Columbus.
Running back: Tommy Cicha, jr., Eau Claire Regis; Noel Ortiz, so., Eau Claire Regis; Brian Giles, sr., Osseo-Fairchild.
Wide receivers: Devon Opelt, sr., Neillsville; Brett McChesney, sr., Cadott.
Offensive linemen: Nick Ciszak, jr., Stanley-Boyd; Noah Druckrey, jr., Altoona; Logan Peissig, sr., Colby; Alex Myhers, jr., Osseo-Fairchild; Max Johnson, so., Spencer/Columbus.
Specialist: Nate McDonald, sr., Neillsville.

Second Team Defense
Defensive linemen: Jake Halterman, sr., Stanley-Boyd; Dakota Andreae, jr., Spencer/Columbus; Konnor Denzine, sr., Colby; Caleb Schulz, sr., Fall Creek.
Linebackers: Steve Spaeth, jr., Stanley-Boyd; Derek Krejci, sr., Neillsville; Ben Turner, fr., Stanley-Boyd; Elijah Welsh, jr., Spencer/Columbus.
Defensive backs: Tim Bauer, jr., Spencer/Columbus; Trent Peterson, jr., Altoona; Nolan Matson, sr., Neillsville; Noah Schober, jr., Eau Claire Regis.

Honorable Mention Offense

Quarterbacks: Micah Burch, sr., Altoona; Seth Hause, so., Stanley-Boyd.
Running back: Cody Cline, jr., Fall Creek.
Wide receivers: Brandon Wekkin, sr., Altoona; Dominic Bourget, jr., Eau Claire Regis.
Offensive linemen: Kaden Bowman, fr., Osseo-Fairchild; Seth Lokken, sr., Eau Claire Regis.
Specialists: Hunter Luepke, fr., Spencer/Columbus; Richie Misischia, sr., Eau Claire Regis.

Honorable Mention Defense

Defensive linemen: Jason Kurth, jr., Neillsville; Trent Sell, so., Altoona; Lucas Bowerman, jr., Osseo-Fairchild; Sam Byrne, sr., Eau Claire Regis.
Linebackers: Eric Reetz, sr., Fall Creek; Jake Walker, so., Osseo-Fairchild; Bubba Davis, sr., Eau Claire Regis.
Defensive backs: Daylon DeSouza, sr., Eau Claire Regis; Brayton Meyer, sr., Fall Creek; Zak Ingersoll, so., Stanley-Boyd; Andy Hogden, sr., Colby; Jake Purdlick, so., Osseo-Fairchild.

Awards

Co-Offensive Players of the Year: Kyler Hagen, Osseo-Fairchild, and Ronny Ponick, Stanley-Boyd.
Co-Defensive Players of the Year: Clint Warminski, Stanley-Boyd, and Zach Turner, Stanley-Boyd.
Coach of the Year: Jeff Koenig, Stanley-Boyd.
Assistant Coach of the Year: Travis Schindler, Stanley-Boyd
Wisconsin Sports Network Hall of Fame Inductee, 2012
Quote 0 0
wissportsnet

Boys Basketball Alumni Round-up: February 21st, from @ColtonWilson23 #wisbb -- https://t.co/0K6CZzZWpf https://t.co/715tfpBGVS

wissportsnet

WSN15: Boys Basketball Top Teams #12 -- Two NCAA Division I players at one WIAA Division 4 school = state champions… https://t.co/1MThqzce9L

wissportsnet

Predicting winners of every state wrestling title plus a look By The Numbers, from @Nate_Woelfel -… https://t.co/HgU1bLP7d6

wissportsnet

Join the free Boys Basketball Playoff Pick 'Em Contest; Staff picks coming Tuesday #wisbb -- https://t.co/Y6yTA3OgP8 https://t.co/hA6Uyw9uje